גוף-נפש-נחמה- נחמה מדן | עובדת סוציאלית, פסיכותרפיסטית גופנית ומטפלת זוגית | מטפלת בקליניקת "קסם המגע" בבית לחם הגלילית

היי, שמי נחמה מדן עובדת סוציאלית כ 35 שנים. בנוסף, התמחיתי בטיפולי גוף נפש במשך כעשרים שנה.
אני מציעה טיפולי פסיכותרפיה גופנית וטיפולים זוגיים הכוללים סדנאות פרטיות שעוסקות באינטימיות, תקשורת לא מילולית ומיניות.

מגיל צעיר התמודדתי עם גלי דיכאון, מה שעורר בי תשוקה לאסוף כמה שיותר ידע מערכתי מהרפואה הקונבנציונלית והמשלימה על מנת לשפר את ההתמודדות עם המצב המורכב. כיום אני רוצה להעביר את הידע הזה הלאה ולסייע לכמה שיותר אנשים לשפר את חייהם, למנוע את הגל הבא של הדיכאון, ולהגיע לתפקוד והישגים מיטביים בחייהם.

בנוסף לטיפולים בקליניקה, אני מקיימת ימי עיון למטפלים שבהם אני מציגה כלים חדשים להתמודדות עם דיכאון, מחקרים עדכניים וטיפולים אינטגרטיביים להרחבת סל הכלים הטיפולי.

במי אני מטפלת?

אני מתמחה בטיפול בנשים שחוות דיכאון סביב גיל המעבר (מנופאוזה).

נשים שחוו כמה גלי דיכאון בחייהן חשות במקרים רבים החמרה בתקופה המורכבת הזאת ומבינות שיש צורך בשינוי. הטיפול שלי מאפשר לפתח הסתכלות רב מערכתית על המצב הזה, לרכוש כלים מעשיים לחיזוק החוסן בפני גלי הדיכאון ולנקוט צעדים למניעת גלים נוספים בעתיד.

הטיפול מתאים גם לנשים שנעזרות בטיפול פסיכיאטרי לשיפור המצב הנפשי ורוצות לגלות דרכים נוספות וטבעיות לתמוך בטיפול התרופתי או להחליפו.

בנוסף, אני מציעה טיפולים זוגיים כאשר אחד מבני הזוג סובל מדיכאון שמקשה על הזוגיות ועל חיי המין.

מתי מומלץ לפנות אלי?

אני ממליצה לפנות אליי מיד עם גילוי אחד מהתסמינים האופייניים של דיכאון:

חוסר או עודף שינה, הערכה עצמית ירודה, תחושת כישלון או אכזבה של הסביבה מכם, עייפות מתמשכת, חוסר אנרגיה, קושי ליהנות מפעילויות שהיו מהנות בעבר, קשיי ריכוז ובעיות זיכרון.

אני ממליצה על הטיפול בייחוד כאשר הטיפול התרופתי אינו מקל על התסמינים או במקרה שמרגישים שיפור במצב, אך קיים חשש מחזרה למצב הקודם ומביקור נוסף של הדיכאון בחיים.

את מוזמנת לפנות אליי גם אם את מוצאת את עצמך נמנעת מעשייה שבעבר הובילה לדיכאון וחשה שהחיים שלך חסרי משמעות או מטרה.

בנוסף, אני מזמינה אליי לקליניקה את כל מי שמרגישות שמערכת היחסים עם בן הזוג מהווה מכשול להחלמה.

הטיפולים שאני מציעה:

מתן מידע על דרכי טיפול שונות לדיכאון – במקום הטיפול התרופתי או בנוסף אליו. דרכים אלו כוללות בין היתר שינוי הרגלי חיים, רפואה פונקציונאלית, רפואה משלימה ועוד.

פסיכותרפיה גופנית – פיתוח קשב לכלל הדרכים שבהן הדיכאון משפיע עלינו – החל במחשבות וברגשות, דרך ההשפעה על הגוף ועל רמת האנרגיה וכלה ברמה הרוחנית. הטיפול נעשה באמצעות שיחה המשולבת במגע, מיינדפולנס (קשיבות), נשימה מודרכת, פיתוח סקרנות למתחולל בגופנו, למידה הדדית וחקירה משותפת של הנפש דרך הגוף.

טיפול זוגי – מיועד לזוגות שאחד מהם חווה דיכאון. זהו טיפול המשלב מגע, חקירת החוויה ושיתוף בן הזוג. במפגשים נשים דגש על החיבור בין בני הזוג ברמת ההוויה, על פיתוח הבנה והכלה שמונעות מחלוקות ועל התגברות על קשיים מיניים שנובעים מהדיכאון. 

השכלה שרכשתי:

תואר ראשון בעבודה סוציאלית עם התמחות בנושא משפחה (סיום בהצטיינות) – אוניברסיטת חיפה, 1981-1984

הכשרה בהנחיית קבוצות – בית הספר המרכזי לעובדים בשירותים חברתיים בחיפה, 1996-1997

מומחית לשיאצו – מכללת תמורות ללימודי רפואה משלימה, 1998-2000

טיפול משפחתי וזוגי – ת.ל.מ אורנים – מרכז לטיפול פסיכולוגי, 2002-2004

מסטר בנשימה מעגלית – קרול למפמן, מפתחת השיטה שמסייעת לשיפור הנשימה, לשחרור חסימות ולריפוי טראומות, 2007-2009.

התמחות בפסיכותרפיה גופנית – מכון "האקומי ישראל" לפסיכותרפיה גופנית בשילוב מיינדפולנס (קשיבות) – 2013-2015

הכשרת "תודעות מרפאות" – ד"ר אסף רולף בן שחר – מומחה לשימוש במצבי תודעה חלופיים לריפוי שמשלב גוף, נפש ורוח, 2018-2019

בגיל צעיר נישאתי לחבר הנעורים שלי. הכרנו מגיל 15 והפכנו להורים צעירים מאוד, תוך שאנחנו נאבקים על מנת לשמור על הקשר שלנו למרות הקשיים. בעקבות התנסות במגוון טיפולים וסדנאות לשימור הזוגיות שלנו, הקמנו בשנת 2000 את "קסם המגע" – מרכז העצמה לזוגות שבו אנו חולקים מכל מה שצברנו בניסיוננו האישי וב-15 שנות עבודה בתחום האינטימיות, המגע והמיניות.

כבר לאחר הולדת בני הבכור חוויתי דיכאון, שבהתחלה לא התבטא בקושי בתפקוד אלא יותר בקושי לשאת את כובד האחריות, להכיל את כל התפקידים של רעיה, אם ובעלת בית בבת אחת. בשנים הראשונות השתמשתי בלימודים ובקריירה כדי לצאת מהמשבר ולחזור לתפקוד תקין, אך בהמשך, תקופות ללא מסגרת הביאו עמן גלי דיכאון נוספים.

כדי לצאת ממעגל הדיכאון נעזרתי בטיפולי שיאצו ובצמחי מרפא סיניים, אך לקראת גיל 45, גיל המעבר שהגיע אליי מוקדם מהרגיל, נאלצתי להיעזר גם בטיפול תרופתי. 

במשך כמה שנים התרופות עזרו לי לתפקד, אבל בהמשך הגיעו תופעות הלוואי שכללו עייפות כרונית, קושי ליהנות ביחסי מין וכהות רגשית. זה מה שהוביל אותי לחפש תחליפים לתרופות שכללו  טיפול על בסיס צמחי, פעילות גופנית, מדיטציה, יוגה ותוספי תזונה. לאט נחשפתי לכל מה שלרפואה האלטרנטיבית והפונקציונאלית יש להציע כדי לשפר את מצבי.

המסע הזה הפגיש אותי בין היתר עם אסף רולף בן שחר, מורה, מטפל ואדם שממש יודע מהי אהבה. אז נחשפתי לאפשרות שאולי הדיכאון לא סתם בא לבקר אצלי, שאולי יש לנשמה שלי תפקיד – להביא ולהפיץ את הידע הזה לעוד אנשים הלוקים בדיכאון, ולא פחות חשוב – למטפלים שידעו איך לסייע להם ביעילות רבה יותר.

ההבנה הזאת שינתה את ההסתכלות שלי על מצבי. פתאום הידפקו על דלתי הזדמנויות רבות והבנתי איך להפוך את החוויה הקשה שהתמודדתי איתה במשך כל כך הרבה זמן – ליתרון. בהמשך גם החלטתי לחשוף את הקושי שלי לציבור בימי עיון שבהם אני זוכה לחלוק מהידע והניסיון שלי, שגובש תוך כדי תנועה והתמודדות שלעיתים הייתה מורכבת ולא פשוטה.  

אני מאמינה שחיבור בין מטפל למטופל משפיע רבות על תהליך הריפוי

אני מאמינה שמגע הוא ביטוי של אהבה שממלאה את הצורך הבסיסי ביותר שקיים בכל אחד מאיתנו. כשאנחנו בדיכאון, אנחנו זקוקים לאהבה ללא תנאי, לאדם שיאמין שאנחנו יכולים להגיע למקומות שאפילו אנחנו לא מאמינים שנוכל להגיע אליהם. כשאנחנו מבינים מהו הייעוד של הנשמה שלנו בעולם הזה – זה נותן לנו כוח ברגעי משבר שעוזר לצלוח כל אתגר שעומד בפנינו.

מוזמנים ליצור איתי קשר

nmdn58@gmail.com
קליניקת "קסם המגע"