ליהיא טימור – פסיכותרפיה ויוגה טיפולית לנוער ומבוגרים המתמודדים עם הפרעת קשב | מטפלת בקליניקות בתל אביב ובפרדס חנה (צילום: אבנר מאיר)

היי, שמי ליהיא טימור. ההתמודדות עם הפרעת קשב מוכרת לי היטב מעצמי ומגידול שני בנים שחיים איתי.

הצורך האישי להצליח בלימודים ובעבודה וכן לנהל חיים שלווים תוך התמודדות עם הפרעת קשב הוביל אותי לחקור על בשרי ונפשי וללמוד דרכים ושיטות רבות להתמודדות עם התסמינים הרבים הקשורים להפרעה הנפוצה.

בהכשרתי אני פסיכותרפיסטית, מטפלת רגשית בתנועה וביוגה. הטיפול שאני מציעה משלב בין פסיכותרפיה לבין כלים טיפוליים המגיעים מעולם היוגה, המיינדפולנס ושיטות אחרות של עבודה גופנית-רגשית.

הגישה הטיפולית שלי מתייחסת להשפעה ההדדית בין הגוף לנפש ומביאה אותה לידי ביטוי כחלק בלתי נפרד מהתהליך. כך שהטיפול הוא אינטגרטיבי, הוליסטי ונוגע בכל הרבדים של קיום האדם – גופני – רגשי – מנטלי.

במסגרת העבודה שלי במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה הפרטית, יצא לי לטפל במספר רב ומגוון מאוד של מטופלים, בין אם במפגשים פרטניים או קבוצתיים. רכשתי ניסיון רב בטיפול באנשים שסובלים מחרדות, דכאון, כאבים כרוניים המגיעים ממקור רגשי, קשיים חברתיים, דימוי עצמי נמוך והפרעת קשב.

במי אני מטפלת?

אני מתמחה בטיפול בנוער ובמבוגרים עם הפרעת קשב וכן בהורים לילדים עם הפרעת קשב.

כיום ידוע שהפרעת קשב משפיעה על תחומים רבים בחיים ולא רק על היכולת ללמוד. לאנשים עם הפרעת קשב יש נטייה גבוהה יותר לסבול מחרדות, דימוי עצמי ירוד, קשיים חברתיים, קשיים במערכות יחסים, התמכרויות, כאבים כרוניים וקשיים בכל הקשור לניהול רגשות. לכן, טיפול באנשים עם הפרעת קשב חייב להתייחס גם להתמודדות היום-יומית עם ההפרעה עצמה כמו גם לרגשות, קשיים ודפוסי חשיבה לא יעילים ומזיקים הנלווים אליה. התופעות האלו נפוצות במיוחד אם ההפרעה אובחנה בגיל מאוחר.

מתי כדאי לפנות אליי?

אני ממליצה לפנות אלי בכל שלב שבו רוצים לשפר את איכות החיים, את התפקוד ואת ההתנהלות היום-יומית. כמו כן מומלץ מאוד לפנות אליי כאשר נמצאים במצוקה רגשית כמו חרדה, דיכאון או דימוי עצמי נמוך – כל אלה יכולים להיות קשורים להתמודדות עם הפרעת קשב.

כדאי גם להיעזר בי כאשר מרגישים שלא מצליחים לממש את הפוטנציאל שנמצא בפנים בגלל ההתמודדות עם הקשב והריכוז וכן אם מרגישים לבד ולא מובנים בהתמודדות עם ההפרעה המשפיעה על כל תחומי החיים. בטיפול תקבלו אוזן קשבת, הכלה וכלים יעילים שיעזרו להפוך את הפרעת הקשב ליתרון.

הטיפולים שלי:

אני משלבת בין פסיכותרפיה קלאסית, יוגה טיפולית (כולל תרגילים גופניים, תרגול מדיטציה ותרגול נשימות) לבין שיטות טיפול גופני-רגשי.

הטיפול מותאם לצרכי המטופל ותפור לפי מידותיו, כך שעם מטופלים מסוימים העבודה הגופנית יכולה להיות נוכחת מאוד בעוד שעם אחרים הטיפול יהיה סביב שיחה בלבד.

בכל הטיפולים שאני מציעה יש חשיבות רבה לאיכות הקשר הטיפולי שנוצר והתייחסות לקשר הזה במפגשים. זאת מתוך אמונה שקשר טיפולי טוב הוא הבסיס לטיפול רגשי יעיל ושדפוסים רגשיים רבים נוצרים בתוך הקשרים הראשונים בחיינו ולכן גם שינוי של דפוסים אלה יגיע מתוך הקשר הטיפולי.

הטיפול יכול לכלול שילוב בין כמה שיטות מרכזיות ובהן:

פסיכו-יוגה-תרפיה – טיפול הכולל  חלק מילולי (שיחות) והתאמת תרגול יוגה, הכולל תרגול תנוחות, נשימה, ומדיטציית מיינדפולנס. הטיפול מותאם למבנה הגוף והמבנה הנפשי של האדם במטרה לעודד הקשבה לגוף, להבין את המסרים החשובים שמגיעים מהגוף ולהכיר את הקשר הייחודי בין הגוף והנפש של אותו האדם. כל זאת על מנת לפתח דפוסי יציבה, תנועה, חשיבה, רגש והתנהגות, אשר יסייעו בהתמודדות עם אתגרי החיים לצד הפרעת הקשב.

טיפול פסיכותרפיה דינאמית – טיפול המשלב כלים של התייחסות לגוף לצד עבודה תנועתית לחלק מהמטופלים. השיטה הזאת מומלצת למי שרוצה לעשות עבודת עומק, לחקור ולשנות דפוסים רגשיים שהתפתחו בשלבים מוקדמים של החיים ובתוך מערכות יחסים מוקדמות ומאוחרות יותר. הטיפול מתאים במיוחד לכל מי שמתמודד עם ערך עצמי נמוך, תחושת אי מסוגלות, קשיים חברתיים, חרדות ונטייה לחשיבה שלילית – כל אלה רגשות ודפוסי חשיבה המתפתחים אצל רבים מהאנשים שהתמודדו עם הפרעת קשב לא מאובחנת בסביבה לא תומכת.

תהליך "התמקדות" (Focusing) – התמקדות היא טכניקה יעילה ועוצמתית מאוד של הקשבה לגוף, לנפש ולאינפורמציה הלא מילולית שבהם. טכניקה זו מבוססת על הקשבה מיוחדת לתחושות בגוף, לרגשות, לתמונות ולזיכרנות, על מנת להתחבר לאמת הפנימית שלנו ולאינפורמציה חשובה שנמצאת באזורים לא מודעים בנפשנו וגופנו, ועוזרת להניע תהליכים של שינוי ממקום מאוד עמוק.

הכשרות:

1996 – תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה מאוניברסיטת קולורדו.

2000 – לימודי עיסוי רפואי ועיסוי בהיבט הרגשי.

2003 – קורס תלת שנתי למורים ליוגה.

2006 – קורס שנתי ליוגה תרפיה.

2006 – השתלמות בפסיכולוגיה – אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה.

2008 – קורס דו שנתי למנחי התמקדות.

2012 – תואר שני בטיפול רגשי בתנועה – אוניברסיטת חיפה.

2018 – לימודי  דיפלומה (3 שנים) בפסיכותרפיה פסיכודינאמית – מכון מגיד (האוניברסיטה העברית).

בגיל 33 אובחנתי עם הפרעת קשב וזה שינה לטובה את התפיסה שלי את עצמי ואת חיי. ניגשתי לאבחון  לאחר התנגדויות רבות בעקבות המלצה חמה של פסיכותרפיסטית שפניתי אליה לטיפול.

ההתנגדות שלי נבעה מכך שהייתי בטוחה שאין לי הפרעת קשב מכיוון שתמיד הצלחתי בלימודים ואת התואר הראשון אף סיימתי בהצטיינות. המטפלת התעקשה שקשיים רבים שאיתם אני מתמודדת נובעים מהפרעת קשב וכאשר אבין שזה המקור אדע איך להתמודד עם כל הסימפטומים באופן יעיל יותר. היא אף אמרה שיותר מזה – אלמד להיות סלחנית לעצמי במקומות שקשה לי, אבין במה לא כדאי לי להתמקד ואוכל לשים דגש על החוזקות שלי. בקיצור – אעשה לימונדה מהלימון ברגע שאבין שמה שאני מתמודדת איתו זה לימון ולא תפוז.

כאשר הבנתי שיש לי הפרעת קשב ולמדתי מה זה אומר, נפלו לי הרבה מאוד אסימונים. הבנתי למה לא הצלחתי לעקוב אחרי דברי המורה ולהישאר ערה וקשובה לאורך כל הלימודים בבית הספר. הבנתי למה קראו לי אסטרונאוטית בנעורי, הבנתי את המקור של חוסר השקט התמידי שחוויתי בתוכי, הבנתי למה בגיל 11 התחלתי לעשות ספורט שכל כך הרגיע אותי עד שמאז לא הפסקתי.

הבנתי למה תרגול היוגה הקבוע עוזר לי כל כך, הבנתי איזה מזל היה לי שתיעלתי באופן אינטואיטיבי את חוסר השקט שממנו סבלתי כל כך לעבודה עם הגוף, הבנתי למה היה לי כל כך קשה לקרוא דברים שלא עניינו אותי, הבנתי למה אני מסוגלת להתרכז מאוד ולאורך זמן בדברים שכן מעניינים אותי, הבנתי שאני לא טיפשה אלא שונה ושזה בסדר.

הבנתי למה קשה לי לתקשר כשאני נמצאת במקום רועש ולמה אני מעדיפה להיפגש עם אנשים אחד על אחד ולא בחבורות, הבנתי למה הייתי כל כך מופנמת כל השנים, הבנתי למה היה לי כל כך קשה להיות פקידה בצבא, לתייק דברים ולזכור אחרי זה איפה תייקתי כל דבר.

הבנתי למה אני מתעצבנת כל כך מהר ואז נרגעת באותה המהירות (וגם יידעתי את בן הזוג שלי שזה קשור להפרעת הקשב, שלא ייקח את זה קשה מידי) והבנתי עוד הרבה, הרבה יותר.

השלב הבא היה לקבל את עצמי כפי שאני, להפסיק להיות שיפוטית כלפי עצמי בגלל שאני לא "כמו כולם" (לא משנה שאין דבר כזה), ללמוד להתנהל עם כל תסמיני הפרעת הקשב באופן הטוב ביותר ולמצוא את דרכי הייחודית בעולם במקום לנסות להיות כמו אחרים. זה לקח כמה שנים של טיפולים, אימונים ועבודת מודעות רבה והיום אני חיה עם הפרעת הקשב בשלום ומעריכה את המתנות שהיא מעניקה לי.

ה"אני מאמין" שלי

אני מאמינה שלכל אדם, בכל גיל ובכל מצב בריאותי ונפשי יש את היכולת לעשות שינוי פנימי שמוביל לשינוי חיצוני.

אני מאמינה שהאתגרים הגדולים בחיינו הם גם המתנות הגדולות שקיבלנו ואם נדע להשתמש בקושי כמקפצה להתפתחות אישית נהפוך לאנשים מאושרים וטובים יותר.

אני מאמינה שלפעמים מה שאדם צריך כדי לעשות לימונדה מהלימונים, כדי להתחבר לכוחות וליכולות שלו, זה מישהו מבחוץ שיעזור לו עם זה. מישהו שיהיה אוזן קשבת ולא שיפוטית, מיכל אנושי שיכול להכיל את הקושי, הפחדים והחלקים הפחות יפים של הנפש, מישהו מבחוץ שיראה את היכולות, יאיר אותן ויאמין בהן, מישהו שיעזור לו להתחבר למקומות אותנטיים ומלאי חיות בתוכו וייתמוך בו ברגעים הקשים שתמיד מופיעים בתהליך של שינוי.

אני מאמינה שהבסיס לטיפול יעיל זה קשר טיפולי טוב ומשמעותי, המאפשר מרחב בטוח למטופל לחוות צדדים שונים בעצמו ולבטא את עצמו באופן אותנטי.

אני מאוד מאמינה בחיבור בין הגוף לנפש ובהתאם לכך בטיפול המתייחס לחיבור זה.

השתייכות מקצועית:

חברה בארגון י.ה.ת – האגודה לטיפול באמצעות אומנויות בישראל.

חברה בארגון מורי היוגה בישראל.

מוזמנים ליצור איתי קשר

קליניקה בתל אביב ובפרדס חנה